GT Schools

Font Size

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Activities

  • Varsity Football ( 2 Articles )

    Varsity Football

     

    Football Boys Varsity

    August 30

    Marcus-Meriden-Cleghorn

    7:00

    Ruthven

    September 6

    Remsen-Union 

    7:00

    Remsen

    September 13

    Laurens-Marathon

    7:00

    Ruthven

    September 20

    West Bend-Mallard

    7:00

    West Bend

    September 27

    CAL Community

    7:00

    Latimer

    October 4

    Newell-Fonda 

    7:00

    Graettinger

    October 11

    North Iowa

    7:00

    Buffalo Center

    October 18

    Northeast Hamilton, Blairsburg

    7:00

    Graettinger

    October 25

    Corwith-Wesley-Lu Verne 

    7:00

    Corwith

     

  • JH Wrestling ( 1 Article )

  • HS Volleyball ( 1 Article )

     

    Volley Ball C/JV/V

    Sept. 3

    Okoboji Tourn.

    TBD

    Milford

    Sept. 12

    Corwith-Wes.-LuVerne C/JV/V

    5:30

    Graettinger

    Sept. 14

    Emmetsburg Tourn.

    9:00

    Emmetsburg

    Sept. 16

    Sibley-Ocheyedan Tourn.

    TBD

    Sibley

    Sept. 17

    Harris LK Park C/JV/V

    5:30

    Lake Park

    Sept. 19

    GT-RA Invite

    4:30

    Ruthven

    Sept. 21

    North Union “C” Invite Tourn.

    TBD

    Armstrong

    Sept. 21

    Gt-RA Invite

    TBD

    Ruthven

    Sept. 23

    Corwith-Wes.-LuVerne C/JV/V

    9:00

    Corwith

    Sept. 28

    Alta-Aurelia Tourn.

    TBD

    Alta

    Oct. 1

    West Bend-Mallard

    (Parents Night)

    5:30

    Graettinger

    Oct. 3

    GT-RA “C nIv. Tourn.

    4:30

    Graettinger

    Oct. 5

    ELC Tourn. V

    9:00

    Estherville

    Oct. 8

    CC-E C/JV/V

    5:30

    Ruthven

    Oct. 10

    North Union C/JV/V

    5:30

    Armstrong

    Oct. 14

    Laurens-Marathon C/JV/V

    5:30

    Ruthven

    Oct. 22

    Tournament

    7:00

    TBD

  • JV_Varsity Wrestling ( 2 Articles )

    Wrestling 2013-2014

     

    Wrestling JV/V

    December 5

    Okoboji, Spencer

    6:00

    Spencer

    December 7

    Okoboji Invitation

    10:30

    Milford

    December 10

    E’burg, Sib.-Och.

    6:00

    Emmetsburg

    December 12

    Poc.,Pr.,Val.,So. Cent.,Cal.

    6:00

    Pocahontas

    December 14

    Sibley-Ocheydan Invitation

    10:30

    Sibley

    December 17

    L-M.,Sx. Cent., Alta-Aur.

    6:00

    Alta

    December 21

    West Hancock 

    10:00

    Britt

    January 11

    GT-RA Invitational

    10:00

    Graettinger

    January 14

    Sioux Central, Spirit Lake

    6:15

    Sioux Center

    January 16

    East Sac County, Alta-Aur.

    6:00

    Alta

    January 18

    Conference

    10:30

    Rockwell City

    January 24

    BCIG

    4:00

    Ida Grove

    January 25

    BCIG

    10:00

    Ida Grove

    January 28

    Mason Northwest Webster

    6:00

    Graettinger

    February 1

    Pocahontas Area

    10:00

    Pocahontas

    February 8

    Sectional/District

    TBD

    TBD

    February 15

    Sectional/District

    12:00

    TBD

    February 19

    State Tournament

    10:00

    Des Moines

     


  • HS Choir ( 1 Article )
  • HS Band ( 1 Article )
  • JH Boys Basketball ( 1 Article )

    Jr. High Boys Basketball 2010

     

    Date

    Vs.

    Time

    Place

    Nov. 11

    Harris Lake Park

    4:00

    Lake Park

    Nov. 12

    Okoboji

    4:00

    Arnolds Park

    Nov. 14

    Clay Central - Everly

    4:00

    Ruthven

    Nov. 18

    West Bend - Mallard

    4:00

    Graettinger

    Nov. 21

    Clay Central - Everly

    4:00

    Everly

    Nov. 25

    West Bend - Mallard

    4:00

    Gilmore City

    Dec. 2

    Harris Lake Park

    4:00

    Terril

    Dec. 5

    North Union

    4:00

    Graettinger

    Dec. 9

    North Union

    4:00

    Swea City

    Dec. 12

    Clay Central - Everly

    4:00

    Ruthven

    Dec. 17

    Sioux Central

    4:00

    Ruthven

     

  • GT FFA ( 1 Article )
    73287_806022607240_16912175_45111711_3692176_n
  • Varsity Boys Basketball ( 2 Articles )

     

    Basketball: Varsity

    Nov. 29

    ELC Jamboree

    6:30

    Estherville

    Dec. 3

    West Bend-Mallard V G-B

    6:00

    West Bend

    Dec. 6

    River Valley V G-B

    6:00

    Ruthven

    Dec. 7

    ELC V G-B

    6:00

    Estherville

    Dec. 10

    St. Mary’s V G-B

    6:00

    Ruthven

    Dec. 13

    North Union V G-B

    6:00

    Graettinger

    Dec. 19

    Laurens-Marathon V G-B

    6:00

    Ruthen

    Jan. 7

    Harris-Lake Park V G-B

    6:00

    Lake Park

    Jan. 9

    Laurens-Marathon V G-B

    6:00

    Laurens-Marathon

    Jan. 10

    CC-E 

    V GB

    6:00

    Terril

    Jan. 14

    West Bend-Mallard V G-B

    6:00

    Ruthven

    Jan. 16

    Pocahontus Area

    V G-B

    6:00

    Pocahontas

    Jan. 17

    Corwith-Wes.-Lu Verne 

    V G-B

    6:00

    Corwith

    Jan. 24

    North Union V G-B

    6:00

    Armstrong

    Jan. 25

    Marcus-Meridan Cleg. 

    V G-B 

    6:00

    Ruthven

    Jan. 28

    CWL

    (Parents Night)

    6:00

    Ruthven

    Jan. 31

    CC-E 

    V GB

    6:00

    Everly

    Feb. 1

    Lake Mills V G-B

    6:00

    Graettinger

    Feb. 3

    North Iowa

    6:00

    Graettinger

    Feb. 7

    Harris-Lake Park V G-B

    6:00

    Terril

    Feb. 11

    CC-E 

    V GB

    6:00

    Everly

    Feb. 14

    Newell Fonda JV/V B

    6:00

    Newell

  • Varsity Girls Basketball ( 1 Article )

    img_0082

     

    Knight Basketball 2010-11

    Date Day Opponent Site Time
    Nov. 15 M Girls Jamboree Terril 6:00
    Nov. 26 F Boys Jamboree Graettinger 6:00
    Nov. 30 T Harris Lake Park Lake Park 4:00 JV G/B
    Dec.04 S 2B Estherville Graettinger 5:00
    Dec.07 T Clay Central Everly Everly 4:00 JV G/B
    Dec. 10 F Armstrong Ringsted Graettinger 4:00 JV G/B
    Dec. 14 T Ruthven Ayrshire Graettinger 5:00 JV B
    Dec. 16 R Laurens Marthon Laurens 6:30 ?
    Dec. 17 F Corwith Wesley Luvern Corwirth 5:00 JV G/B 1/2
    Dec. 21
    Jan.04 T Harris Lake Park Terril 4:00 JV G/B
    Jan. 07 F W-CL-T Terril 5:00 JV
    Jan.11 T Laurens Marthon Graettinger 6:30 ?
    Jan. 14 F Ventura Ventura 5:00 JV
    Jan. 18 T Clay Central Everly Graettinger 4:00 JV G/B
    Jan. 20 R St.Marys G-B V Graettinger 6:00 ?
    Jan. 21 F West Bend Mallard Graettinger 5:00 JV G
    Jan. 25 T Armstrong Ringsted Armstrong 4:00 JV G/B
    Jan. 28 F North Sentral Kossuth Swea City 4:00 JV G/B
    Feb. 01 T Ruthven Ayrshire Ruthven 5:00 JV B
    Feb. 04 F Twin River Valley Graettinger 5:00 JV
    Feb. 07 M Corwith Wesley Luvern Graettinger 5:00 JV G/B 1/2
    Feb. 10 R Girls Dist.
    Feb. 11 F 2 B West Bend Mallard West Bend 6:00
    Feb. 14 M Boys Sec. TBA
  • G-T Student Council ( 1 Article )
  • G-T National Honor Society ( 1 Article )
  • JH Football ( 0 Articles )

     

    Date

    Vs.

    Time

    Place

    Sept. 16

    North Iowa

    4:00

    Graettinger

    Sept. 19

    North Union

    4:00

    Swea City

    Sept. 23

    Clay Central - Everly

    4:00

    Ruthven

    Sept. 30

    West Bend - Mallard

    4:00

    West Bend

    Oct. 7

    Harris Lake Park

    4:00

    Lake Park

    Oct. 14

    Laurens - Marathon

    4:00

    Ruthven

    Oct. 21

    Harris Lake Park

    4:00

    Graettinger

    Football Jr. High

  • JH Volleyball ( 2 Articles )
  • JH Volleyball ( 0 Articles )

     

    Date

    Vs.

    Time

    Place

    Sept. 10

    Mallard

    4:00

    Ruthven

    Sept. 12

    Clay Central - Everly

    4:00

    Ruthven

    Sept. 17

    Clay Central - Everly

    4:00

    Everly

    Sept. 19

    Harris Lake Park

    4:00

    Terril

    Sept. 23

    Harris Lake Park

    4:00

    Lake Park

    Sept. 30

    North Union

    4:00

    Swea City

    Oct. 8

    Corwith - Wesley - LuVern

    4:00

    Graettinger

    Oct. 10

    Clay Central - Everly

    4:00

    Everly

    Oct. 17

    West Bend - Mallard

    4:00

    Gilmore City

    Jr. High Volleyball

  • JH Football ( 0 Articles )

     

    Date

    Vs.

    Time

    Place

    Sept. 16

    North Iowa

    4:00

    Graettinger

    Sept. 19

    North Union

    4:00

    Swea City

    Sept. 23

    Clay Central - Everly

    4:00

    Ruthven

    Sept. 30

    West Bend - Mallard

    4:00

    West Bend

    Oct. 7

    Harris Lake Park

    4:00

    Lake Park

    Oct. 14

    Laurens - Marathon

    4:00

    Ruthven

    Oct. 21

    Harris Lake Park

    4:00

    Graettinger

    Football Jr. High

  • Dance Team ( 0 Articles )
You are here: Activities